Termékleírás
Alkalmazási terület
Vakolt homlokzati felületek alapozására Thermotek Dryvit homlokzatfelújító szilikon festék alá.
Felület-előkészítés
Az alapozandó felület legyen száraz, hordképes. A porló, leváló részeket el kell távolítani és az adott alapfelületnek megfelelően kijavítani.
- Új, vakolt vagy beton felületek: alapozáshoz és a felület szívóképességének kiegyenlítése érdekében minden esetben alapozzunk Thermotek Dryvit szilikonos mélyalapozóval a festés előtt.
- Szanáló vakolatok felületei: az un. szanáló vagy párologtató vakolatok felületeinek átfestésére a Thermotek Dryvit szilikon homlokzatfelújító festék alkalmas. A felület előkészítése megegyezik az új vakolat felületeknél leírtakkal. Kétes esetben kérjük, számolja ki a páradiffúziós adatok alapján az alkalmasságot.
- Régi, festett felület illetve régi homlokzati hőszigetelő rendszerek felülete: a festés előtt alaposan vizsgálja meg a hőszigetelő rendszer fedő vakolatának hordképességét. 20-25 éves felületeknél sok esetben a felület már nem hordképes és ezért csak átfestéssel nem újítható fel. Még hordképes felületek esetében tisztítsuk meg a festendő felületet a rárakodott portól és szennyeződésektől, majd alapozzunk Thermotek Dryvit szilikonos mélyalapozóval.
- Penésszel és algával szennyezett felületek: az algával szennyezett felületet először Thermotek Dryvit homlokzattisztító oldattal kell kezelni. A termék használata előtt olvassa el a rá vonatkozó műszaki ismertetőt.
Felhasználás
- Anyagelőkészítés, hígítás: a terméket a feldolgozás előtt alaposan keverjük fel. A Thermotek Dryvit homlokzatfelújító alapozó felhasználásra kész állapotban kerül forgalomba, hígítása nem szükséges.
- Felhordás módja: kefével vagy korongecsettel kell felhordani úgy hogy az anyagot jól bedörzsöljük a felületbe.
Megjegyzés: a javasolt rétegfelépítések minden esetben a legjobb tudásunk szerinti ajánlások, és nem mentesítik a felhasználót az adott festendő felület vizsgálatától.
Tanácsok, ajánlások, speciális tudnivalók, egyebek
- Az alapozás után minden esetben végezzen vízpróbát. Ezt úgy csinálhatja, hogy a már alapozott és megszáradt felületre vizet cseppent, majd megfigyeli, hogy mennyi idő alatt szívódik be. Akkor van a felület megfelelően alapozva, ha a beszívódás 30-60 s alatt megtörténik. 30 s-nál gyorsabb beszívódás esetén a felület szívóképessége nagy maradt, 60 s-nál lassabb beszívódás esetén pedig a festék megcsúszhat a felületen.
- Az alapozás során fokozottan ügyeljen arra, hogy a felület ne váljon üvegessé, fényessé, mert az a túlalapozás tipikus jele. Ilyen felületen a festék megcsúszik, és foltos,felhős, rosszul fedő lesz. Régi porló felületek csak nagyon korlátozottan erősíthetők un. mélyalapozással. Az alapozók max. 2-3 mm mélységben képesek a felületbe hatolni, ilyen mélységig erősítik a felületet. Ha a vakolat ennél mélyebben esetleg teljes keresztmetszetében porlik, kötőanyaghiányos, azt mélyalapozással kijavítani nem lehetséges. Ilyen esetben a vakolat eltávolítása és új vakolat készítése a megfelelő eljárás.
- Egy nem megfelelő mértékben alapozott felületet lefestve a festék folyadék komponensei (kötőanyag, víz) a felületbe szívódnak, a poranyagok pedig felgyűlnek a festendő felületen. Ilyenkor a második réteg festés foltos lesz. Ezt újabb festékréteggel nem lehet kijavítani, célravezetőbb egy ismételt alapozás por komponenseket nem tartalmazó Thermotek Dryvit szilikonos mélyalapozóval, majd megismételt festés. Ez a jelenség leggyakrabban sötétebb színű falaknál lép fel.
- Vasbeton felületeken ne használjunk szilikon kötőanyagú festéket, mivel ezeknek a termékeknek kiváló a széndioxid áteresztő képessége, a széndioxid pedig a beton lúgos kémhatását csökkenti, ezáltal a betonvasak korrózióját okozhatja.