Termékleírás
Alkalmazási terület
Megfelelően előkészített kültéri, úgynevezett nem mérettartó fafelületek (kerítésléc, széldeszka, madártető stb.) bevonataként alkalmazható.
Felület-előkészítés
A festendő felület legyen száraz, pormentes, hordképes, megfelelően előkészített. A festendő felület max. 5 % nedvességtartalmú faanyag lehet.
- Új fafelületek előkészítése: finoman csiszolja meg a felületet csiszolópapírral a fa szálirányában, majd tisztítsa meg a portól. Mivel a lazúr tartalmazza a favédő adalékokat, a felhordás előtt Lazurán Univerzális faanyagvédőszer használata nem szükséges.
- Puhafa-felületek előkészítése: a még bevonat nélküli, új puhafa-fajtákból készült felületek csiszolás és portalanítás után közvetlenül átvonhatók a Lazurán Favédő lazúr 3in1 termékkel. A régi, elöregedett, korhadt, málló, fafelületeket le kell csiszolni, majd portalanítani. Ezután közvetlenül felhordható a vékonylazúr. Ha a fenyőfélék természetes gyantatartalma nagymértékben lecsökkent, szükség lehet Lazurán Lenolajkencés impregnálásra is a lazúrréteg felhordása előtt. Fokozottan ügyeljünk arra, hogy az impregnálás után a felület ne maradjon ragacsos, ezért a lenolajkence felhordása után kb. 2 órával a felületet minden esetben töröljük vissza egy száraz ronggyal.
- Keményfa-felületek előkészítése: a még bevonat nélküli, új keményfa-fajtákból készült felületek csiszolás és portalanítás után közvetlenül átvonhatók a Lazurán Favédő lazúr 3in1 termékkel. A régi, elöregedett, korhadt, málló, fafelületeket le kell csiszolni, majd portalanítani. Ezután közvetlenül felhordható a vékonylazúr. Általában lenolajkence alkalmazása nem szükséges.
- Egzóta fafelületek előkészítése: egzóta fafelületek kezelése előtt a fafajta forgalmazójától kérjen tájékoztatást a javasolt kezelés módjáról. A különféle trópusi fafajták átvonása előtt minden esetben csináljon kis felületen próbafestést. A kivitelezési technológiát ennek megfelelően állítsa be.
- Régi, már festett felületek előkészítése: korábban zománcfestékkel festett fa felületéről a festéket teljes mértékben el kell távolítani. Csiszolás és portalanítás után lehet a további műveleteket végezni. Ha a fa felülete tömör, ép és egészséges, abban az esetben felhordható a Lazurán Favédő lazúr 3in1. Amennyiben a felület elöregedett, repedezett és erősen szívóképes, a festendő felületet Lazurán Lenolajkencével kell előkezelni. A kezelés során a termékismertetőben leírtakat pontosan be kell tartani, különös tekintettel a száradási időre.
Felhasználás
- Anyagelőkészítés, hígítás: a terméket a feldolgozás előtt alaposan keverjük fel, illetve bizonyos időközönként festés közben is. A Lazurán Favédő lazúr 3in1 felhasználásra kész állapotban kerül forgalomba, hígítása nem szükséges. A szerszámok tisztítása és az elcseppenések eltávolítása a megszáradásuk előtt szintetikus hígítóval vagy lakkbenzinnel lehetséges.
- Felhordás módja: ecsettel, festékszóró készülékkel tilos használni!
- Színezhetőség: a Lazurán Favédő lazúr 3in1 termék 11 gyárilag lekevert színben kapható. A színárnyalatok egymással keverhetők. A kész felület színe nagymértékben függ a fa fajtájától és alapszínétől.
Megjegyzés: a javasolt rétegfelépítések minden esetben a legjobb tudásunk szerinti ajánlások, és nem mentesítik a felhasználót az adott festendő felület vizsgálatától.
Tanácsok, ajánlások, speciális tudnivalók, egyebek
- Környezetvédelmi okokból olyan fafelületen használható, melyek nem érintkeznek közvetlenül a talajjal, illetve nem merülnek természetes vízfelület alá.
- Festés előtt a terméket minden esetben alaposan keverjük fel. A nem megfelelően felkevert lazúrfesték a felhasználás során egyenetlen színű felületet képez.
- Párás, hideg időben a száradás lelassul. Ügyeljünk arra, hogy a festett felületre a száradásig a levegő páratartalma ne csapódjon le. Szélsőséges időjárási körülmények között (tűző napon, csapadékos vagy rendkívül párás időben) nem javasolt a festés.
- A világos színek rövidebb, a sötétebbek hosszabb élettartamúak kültéren.
- A vékonylazúrral kezelt felület elöregedése után, könnyű csiszolást követően, azonos színnel átvonható. A vastaglazúrral ellentétben nem szükséges a fáig lecsiszolni a teljes felületet.
- Egyes fafajták jelentős mennyiségű csersavat tartalmaznak, amely nedvesség (eső, páralecsapódás) hatására kioldódhatnak. A felületről lefolyó csersavas víz ásványi felületeken barnás elszíneződéseket okozhatnak, mint pl. kerítés lábazatokon, vakolt felületeken. Ne alkalmazzunk külső térben magas csersav tartalmú fafajtákat.