Termékleírás
Alkalmazási terület
Vakolt, meszelt vagy bármilyen korábban már más diszperziós festékkel festett beltéri falfelületre, gipszkarton felületre, fűrészporos tapétára felületi előkészítés után közvetlenül felvihető.
Felület-előkészítés
A festendő felület legyen száraz, hordképes, egyenletes szívóképességű, megfelelően alapozott. A porló, leváló részeket el kell távolítani és az adott alapfelületnek megfelelően kijavítani. CMC-alapú glettanyagok használata nem javasolt.
Kültéri felület esetén a vakolat minősége legyen min. vH 10. Homlokzati felületek glettelését nem javasoljuk, mivel a glettanyagok hosszú távú tartóssága homlokzatfelületeken kétséges. Portalanítsuk a felületet, távolítsuk el a porló, leváló felületrészeket, javítsuk ki az esetlegesen meghibásodott vakolatot lehetőleg a vakolat anyagával azonos anyaggal.
- Új, vakolt vagy beton beltéri és kültéri felületek: beltérben a Héra Falfix és víz 1:5 arányú keverékével alapozzon. Az alapozás után vízpróbával ellenőrizze a felület szívóképességét, ha szükséges alapozzon másodszor is. Kültérben a Héra falfix és víz 1:1 arányú keverékével alapozzon.
- Beltéri új, gipsz tartalmú glettel előkészített vagy gipszkarton felületek: a gipsz tartalmú glettanyagok és a gipszkarton lemezek szívóképessége nagymértékben eltérő lehet. A szívóképesség függ a glettanyagok vastagságától, összetételétől, a gipszkarton lapok típusától. Nem lehet minden típusra érvényes megoldást adni, a kivitelezés során az adott felület ismeretében kell a Héra Falfix hígítását beállítani. Ügyeljen arra, hogy az alapozás után a felület ne legyen üvegesen fényes, valamint az alapozás sikerességét ellenőrizze vízpróbával (lásd lent).
- Régi, már festett beltéri és kültéri felületek: beltéri felület esetén finoman csiszolja meg a felületet csiszolópapírral majd tisztítsa meg a portól majd a bevonat szívóképességének megfelelő hígítással alapozzon Héra Falfix alapozóval. A krétásodott felület lekötésére elegendő az 1:5 arányú hígítás. Kültérben szintén először portalanítsa a felületet, távolítsa el a porló, leváló felületrészeket, javítsa ki az esetlegesen meghibásodott vakolatot lehetőleg a vakolat anyagával azonos anyaggal. Ezt követően Héra falfix és víz 1:1 arányú keverékével alapozzon.
Felhasználás
- Anyagelőkészítés, hígítás: a terméket a feldolgozás előtt alaposan keverje fel. A Héra Falfix mélyalapozót minden esetben vízzel kell hígítani. A hígítási arány beltérben 1:3-tól akár 1:5-ig terjedhet az adott felület szívóképességének függvényében. Kültérben 1:1 arányú hígítást javaslunk.
- Felhordás módja: kefével, korongecsettel vagy hengerrel vagy megfelelő szóró berendezéssel. Szóráshoz a szórási paramétereket az adott géptípushoz kell beállítani.
- Színezhetőség: nem színezhető.
Megjegyzés: a javasolt rétegfelépítések minden esetben a legjobb tudásunk szerinti ajánlások, és nem mentesítik a felhasználót az adott festendő felület vizsgálatától.
Tanácsok, ajánlások, speciális tudnivalók, egyebek
- A gipszkarton lapra történő felhordáskor az alapfelület nedvességre különösen érzékeny. Ez hólyagosodást, és lepattogzást okozhat. Ezért a gyors száradás érdekében javasoljuk, hogy gondoskodjon a kielégítő szellőzésről és hőmérsékletről.
- Az alapozás után minden esetben végezzünk vízpróbát. Ezt úgy történhet, hogy a már alapozott és megszáradt felületre vizet cseppent, majd megfigyeli, hogy mennyi idő alatt szívódik be. Akkor van a felület megfelelően alapozva, ha a beszívódás 30-60 mp alatt megtörténik. 30 mp-nél gyorsabb beszívódás esetén a felület szívóképessége nagy maradt, 60 mp-nél lassabb beszívódás esetén pedig a festék megcsúszhat a felületen.
- Az alapozás során fokozottan ügyeljen arra, hogy a felület ne váljon üvegessé, fényessé, mert az a túlalapozás tipikus jele. Ilyen felületen a festék megcsúszik, és foltos, felhős, rosszul fedő lesz.
- Régi porló felületek csak nagyon korlátozottan erősíthetők un. mélyalapozással. Az alapozók max. 2-3 mm mélységben képesek a felületbe hatolni, ilyen mélységig erősítik a felületet. Ha a vakolat teljes keresztmetszetében porlik, kötőanyaghiányos, azt mélyalapozással kijavítani nem lehetséges. Ilyen esetben a vakolat eltávolítása és új vakolat készítése a megfelelő eljárás.
- Egy nem megfelelő mértékben alapozott felületet lefestve a festék folyadék komponensei (kötőanyag, víz) a felületbe szívódnak, a poranyagok pedig felgyűlnek a festendő felületen. Ilyenkor a második réteg festés, foltos lesz. Ezt újabb festékréteggel nem lehet kijavítani, célravezetőbb egy ismételt alapozás por komponenseket nem tartalmazó Héra Falfix alapozóval, majd megismételt festés. Ez a jelenség leggyakrabban színes falaknál lép fel.